Дирофилариоза
Дирофилариозата е едно от най- опасните заболявания както при кучето, така и при котката, водещо до фатален край, ако не се лекува.
Заболяването се пренася от кръвосмучещи насекоми. Ларвите на Дирофиларията причиняват увреждане на сърцето и на белия дроб. Възрастните червеи се локализират в дясното предсърдие и пулмоналните артерии.
Нарушенията, които предизвикват паразитите на сърцето са тежки и необратими като хипертрофия на дясната камера, сърдечна недостатъчност, фибрози в белия дроб.
Заболяването се развива бавно, често безсимптомно. С напредване на болестта започват да се наблюдават признаци като бърза умора, задух, особено след физическо натоварване, отслабване, „слонски крака”, повръщане, кашлица. Кашлицата е един от най-често срещаните признаци при Дирофилариозата, дължаща се на пораженията, нанесени от микрофилариите в белия дроб.
Диагнозата се поставя на базата на изследвания. Клиничните признаци са неспецифични. Те единствено могат да бъдат „червената мигаща лампичка”, която кара ветеринарния лекар да се усъмни за наличието на заболяването.
Изследвания за Дирофилариоза:
– IDEXX SNAP Test
– изследване на кръв по метода на Knott
– изследване на нативен кръвен препарат
– рентгенологично изследване и др.
Прогноза
– При I-ва и II -ра степен – добра прогноза при адекватно лечение.
– При III-та степен – съмнителна, въпреки лечението.
– При IV -та степен – 100% смъртност без хирургическо лечение. След хирургическа намеса, прогнозата е както при III-та степен.
Лечение
– То е консервативно и оперативно. При консервативното лечение с
много добър ефект се прилага препаратът Immiticide, който унищожава възрастните
форми на паразита, а едновременно с него и Stronghold или Advocate , които унищожават ларвите на Дирофиларията.
Заболяването е широко разпространено в световен мащаб, като в България най – засегнати са Бургас, Русе, Пловдив, Стара Загора, Хасково, Силистра, Варна.
Най- добрият вариант, за да не се заразят домашните ни любимци от Дирофилариоза, е предпазването от нея и ежегодното профилактично изследване.
Според спецификата на заболяването и климатичните особености на нашата страна, опасният период за заразяване са топлите месеци , където денонощната температура не пада под 14’C. Добре е профилактиката срещу Дирофилариоза да започва един месец преди и да завършва един месец след този период (средата на Април до края на Октомври). Единственните лицензирани и налични на нашия пазар препарати за предпазване от Дирофилариоза са STRONGHOLD и Advocate.
Препоръчва се профилактичния преглед за Сърдечен червей да се извършва два пъти годишно (пролет и късна есен). Изполват се бързи тестове и изследване на нативен кръвен препарат.
Коментари
Коментарите са забранени.